خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی در تهران
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
عمر باتري هاي خودرو برقي باتري كار
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :zohre habibi
تاريخ: ۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۵۹:۲۲

عمر باتري هاي خودروي برقي

عمر باتري جزو مباحث مهمي است كه در يك دهه گذشته همواره پيرامون خودروهاي الكتريكي مطرح بوده؛ شركت نيسان به عنوان يكي از توليدكنندگان اصلي چنين مدل هايي، اميدوار است سرانجام به همه ترديدهاي موجود پايان داده و براي هميشه اين مساله را حل و فصل كند.

پس از بررسي داده هاي بدست آمده از هاچ بك برقي ليف، نيسان به اين نتيجه رسيده عمر باتري ها از عمر خودروها فراتر بوده و 10 الي 12 سال ديگر به حيات خود ادامه مي دهند.

آنطور كه فرانسيسكو كارانزا (Francisco Carranza) مدير بخش خدمات انرژي رنو-نيسان در مصاحبه اخير خود گفته، از سال 2011 تاكنون بيش از 400 هزار دستگاه ليف در اروپا به فروش رسيده و كمپاني نيسان از همان ابتدا بر فاكتورهاي مهمي نظير الگوهاي شارژ و ميزان افت كارايي باتري ها نظارت داشته است.

داده هاي نيسان حكايت از آن دارند باتري هاي نصب شده روي مدل ليف تا 22 سال عمر مي كنند، حال آنكه عمر متوسط يك خودرو حدود 10 سال است. اگر چه افت كارايي باتري ها امري اجتناب ناپذير است، اما اين اتفاق به مرور رخ داده و زمان زيادي طول مي كشد تا يك باتري به دليل از دست دادن بخش قابل توجهي از ظرفيت بلا استفاده شود.

عمر بالاي باتري خبري خوب براي دارندگان مدل هاي برقي محسوب مي شود، ولي در عين حال يك سوال ديگر در ذهن ايجاد مي كند و آن اينكه با پايان يافتن عمر خودرو، چه بر سر باتري هايي كه هنوز كارايي دارند، خواهد آمد؟

همانطور كه پيشتر به اطلاعتان رسانده ايم، نيسان كاربردها يا به بيان خود "حيات ثانويه" را براي باتري هاي مستعمل متصور شده است. در حيات ثانويه اين باتري ها از خودروها جدا شده و نقش يك منبع انرژي يا پاور بانك را ايفا مي كنند.

در همين راستا سال گذشته شركت نيسان توانست با تركيب 148 باتري كهنه و نوي متعلق به ليف، روشنايي يك استاديوم فوتبال در آمستردام را تامين كند. همچنين خودروساز ژاپني با همكاري كمپاني OPUS كمپر مفهومي X Concept را معرفي كرد كه در آن از باتري مستعمل نسل اول ليف به منظور ذخيره سازي انرژي كمك گرفته شده بود.

جهان به سمت بهره برداري حداكثري از منابع انرژي تجديدپذير مثل باد و تابش خورشيد مي رود. در حال حاضر بخشي از انرژي توليد شده توسط توربين هاي بادي يا پنل هاي خورشيدي به دليل عدم ذخيره سازي هدر مي رود. براي جلوگيري از اين كار مي توان انرژي اضافي را در باتري ها ذخيره سازي كرده و در مواقع لازم بهره برداري نمود.

نيسان مشغول تست ايده ديگري است كه در آن باتري هاي كاركرده براي تنظيم بار شبكه استفاده مي شوند. در اين ايده در زمان هايي كه ميزان مصرف برق شهري كم است، باتري ها الكتريسيته اضافي را ذخيره سازي كرده و در ساعات اوج مصرف به شبكه باز مي گردانند. به گفته نيسان چنين كاري از تحميل فشار زياد به شبكه و افزايش استهلاك زيرساخت ها پيشگيري مي كند.

ژاپني ها ايده مشابهي را با همكاري كمپاني ايتاليايي Enel در دانمارك اجرا مي كنند. در اين طرح پايلوت مالكين خودروهاي برقي مي توانند بصورت داوطلبانه ثبت نام نموده و در ازاي اجاره دادن باتري اتومبيل خود تا 1300 يورو درآمدزايي كنند.

كاربردهاي جديدي كه براي باطري ماشين هاي برقي ترسيم شده اند، علاوه بر مالكين، امكان درآمدزايي را براي خودروسازان و نمايندگي ها نيز فراهم مي كنند. با توجه به اينكه خودروهاي الكتريكي در مقايسه با مدل هاي درون سوز هزينه نگهداري كمتري دارند، ميزان درآمد نمايندگي ها با افت روبرو خواهد شد.

آقاي كارانز بر اين باور است به لطف باتري ها اشكال نويني از درآمدزايي بوجود آمده و نمايندگي ها مي توانند از اين طريق كاهش درآمدهاي ناشي از حذف سرويس مدل هاي بنزيني و ديزلي را جبران كنند.

ناگفته نماند به غير از نيسان، شريك فرانسوي اين كمپاني يعني رنو نيز به دنبال كشف پتانسيل هاي بالقوه براي باتري اتومبيل هاي الكتريكي بوده و در پروژه اي آزمايشي، برق دو جزيره را از اين راه تامين مي كند. جنرال موتورز، تويوتا و هيونداي هم هر كدام مشغول انجام تحقيقات خود در اين باره هستند.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]